2015

Předvánoční návštěva aquaparku   4.12.2015
 

Byli jsme velmi potěšeni, že naše děti dostaly opět tento rok pozvánku do vodního ráje v Praze Čestlicích. Bohužel zajištění vlastní dopravy nás omezilo na účast sedmi dětí a jedné tety.

 

Zážitek to byl každopádně nevšední. Na zahájení celé akce byli přizváni i čerti s mikulášem a andělem. Proběhlo přivítání, focení, rozdání drobných dárečků a pak již mohla začít neomezená volná zábava.

Děti, které již v tomto aquaparku byly, se velmi těšily, věděly jaká prima vodní akce je čeká, a my noví jsme byli velmi příjemně překvapeni. Bylo to úžasných sedm hodin zábavy, legrace a stovky vyšlapaných schodů k tobogánům .

 

A určitě i prima parta dětí, která se zde sešla přispěla ke spokojenosti z této akce a ještě jednou velmi děkujeme za pozvání.

 

7. setkání – Magdala -11.12. 2015

V adventním období se děti sešli s lektory 11.12. 2015 nad tématem Domácí násilí. Děti se dozvěděly o všech formách domácího násilí. Velice dobře spolupracovaly s lektory, téma je oslovilo.Nakonec setkání děti lektorům popřály hezké Vánoce a předaly drobný dárek, který vyráběly v keramickém kroužku.

 

 
 

5. a 6. setkání - Magdala – 19.11. a 30.11. 2015

V listopadu jsme přivítali lektory v našdem domově celkem dvakrát s velmi choulostivými tématy. Dne 19.11. lektoři seznámili děti s tématem Prostituce. Bylo to velmi sílné téma, které děti zajímalo a dle dotazníkového šetření mezi dětmi patří mezi nejzajímavější setkání. 30.11 se uskutečnilo druhé listopadové setkání s názvemObchod s lidmi. Děti byly seznámeny s charakteristikou obchodu s lidmi. Poutavou formou jim lektoři vysvětlili čeho se mají vyvarovat, aby se takovou obětí nestaly . Pro děti to bylo těžké téma.

 
Slavnostní koncert nadačního fondu "Srdce na dlani"
 

Listopad je  časem pro slavnostní koncert, který pořádá nadační fond Srdce na dlani. Ve středu 25. listopadu 2015 proběhl již jedenáctý ročník Vánočního charitativního koncertu , který byl již tradičně zaměřen na podporu dětí z dětských domovů. Bohatý program večera v Národním domě na Vinohradech v Praze završila svým koncertem hudební skupina BUTY.

Na úvod večera hosty přivítala patronka nadačního fondu Jitka Kocurová spolu se zakladatelem fondu, panem Vítem Šubertem. Večerem téměř sedm set účastníků koncertu provedl moderátor Pavel Anděl. Po vystoupení dětí z dětských domovů zahrála hudební skupina BUTY své největší hity.

Součástí prezentace dětských domovů byla vystoupení jednotlivých delegací s krátkým programem, kdy naše děvčata předvedla svou taneční féerii s názvem „Lízátka“. Setkání bylo, opět tradičně, doplněno prodejní akcí a ukázkami z volnočasových činností s dětmi – krásné a vtipné dekorační výrobky s vánoční tématikou se setkaly s velkým zájmem všech účastníků.

Nadační činnost by byla nemyslitelná bez pomoci generálních partnerů – společností DELL Computer, DNS a ADASTRA. Vánoční charitativní koncert zaštítili generální partneři koncertu – společnosti DELL Computer, Adastra a CZ.NIC a hlavní partner koncertu – společnost DNS. Sponzorům, které nadace sdružuje a z jejich příspěvků domovy podporuje, posíláme velké poděkování a přejeme krásné pohodové vánoce.(foto v galerii)

 

 

Kuchaři z Marsu

 

Dne 18.11.2015 k nám zavítali zaměstnanci firmy MARS, kteří nám připravili zábavné odpoledne.

Nejprvel se nám představili a seznámili nás s tím, co jejich firma vyrábí.

Protože jsme měli být celé odpoledne za kuchaře, museli jsme si nejdříve vyzdobit kuchařskou čepici a obléct zástěru, kterou jsme dostali.

Pak jsme se rozdělili na tři party a odebrali se na kuchyňky. Jedna parta pekla šněky z listového těsta, což byl předkrm, druzí připravovali kuřecí maso s rýží a omáčkou Uncle Bens, což bylo hlavní jídlo a třetí parta pekla sladkou rýži, která se podávala jako dezert. Při vaření jsme si užili spoustu zábavy. Závěrečná hostina se konala u vyzdobené tabule, kterou pro nás připravili naši noví přátelé. Po večeři s námi ještě hráli zábavné hry.

Celé odpoledne se náramně vydařilo. Na závěr jsme ještě obdrželi na skupiny nové pánve, hry a výtvarné potřeby.(foto v galerii)

 

 
Prodloužený víkend v Harrachově 13.-17.11.
 

Pro několik dnů podzimního školního volna náš domov dostal od Majetkové a správní unie odborových svazů možnost využít pro rekreační pobyt penzion Tesla v Harrachově. Pěkné podzimní dny a příjemné prostředí si skupina našich dětí „parádně“ užila. (foto v galerii)

 
 
 

4. Setkání -Magdala - 22.10. 2015

Říjnové setkání se uskutečnilo 22.10. 2015. Lektoři dětem představili téma násilí. V průběhu setkání došlo i na pojmy extremismus, kolektivní násilí, sexuální obtěžování, ale i na velmi aktuální téma kyberšikana.

 

 
Ozdravný pobyt Zbraslavice  27.-31.10.
 

Podzimní prázdniny na konci října vždy naše zařízení využívá k ozdravnému pobytu. Nejinak tomu bylo letos, kdy jsme zavítali do rekreačního zařízení U starého rybníka ve Zbraslavicích. Příjemný personál, dobré jídlo a celá řada připravených zábavných akcí a výletů – to je jen stručné, ale výstižné shrnutí celého pětidenního pobytu.(foto v galerii)

 

 

 

2. a 3. Setkání - Magdala – 4.9. a 15. 9

I v září pokračoval preventivní program Tváře lásky. Lektoři se s dětmi z našeho zařízení setkaly 4.9. při tématu práce s agresí. Při setkání nejsou děti seznamovány pouze s teorií, ale průběžně jsou zařazovány i aktivity, které děti baví a činí setkávání pestřejší a zároveň si děti lépe probírané téma zapamatují. Následující setkání proběhlo 15.9. Děti byly seznámeny s tématem gender, byl probírán rozdíl mezi ženami a muži, rozdíly v jejich chování a přetrvávající stereotypy na základě pohlaví.


 


 

1. SETKÁNÍ - Magdala -28.8. 2015

Od srpna je nás domov zapojen do preventivního programu Tváře lásky, který je za podpory Norských fondů realizován Poradnou Magdala. Lektoři účastníky programu seznamují s celkem 8 tématy (respekt, práce s agresí, gender, násilí, prostituce, obchod s lidmi, domácí násilí, zneužívání nejbližšími). Při prvním setkání byli účastníci seznámeni s tématem respekt.


 

http://praha.charita.cz/tvarelasky/tvare-lasky-mame-za-sebou-prvni-setkani-s-detmi/


 

 
Rozloučení s prázdninami

 

V sobotu 29.8.2015 ráno, pestře oděni a ozdobeni květinami, jsme odjeli autobusem do Litoměřic. Nadace srdce na dlani, společně s dětským domovem v Litoměřicích, pro nás připravila rozloučení s prázdninami v havajském stylu. Na akci jsme potkali naše dobré známé z nadace i dalších tří dětských domovů.

Program byl pestrý. Před obědem proběhly individuální soutěže. Neprve jsme byli rozděleni do šesti soutěžních družstev a barevně odlišeni květinovými věnci. Poté jsme při osmi disciplínách sbírali perly do soutěže jednotlivců, ale i družstev. Disciplíny byly tradiční: slalom s vodou, hod na cíl, skládání puzzle, zeměpisné vědomosti, kvízy, skákání v pytlích, kimmova hra ... Nasbírané perly jsme mohli zhodnotit v kasínu, ale museli jsme k němu opatrně proklouznout kolem dvou nebezpečných žraloků.

Po obědě probíhaly soutěže družstev: výroba koktejlů, vybíjená, tanec s míčky. Nejzajímavější byla výroba koktejlů, některé vypadaly velmi lákavě a porota těžký úkol, vybrat ten nejlepší. Poté proběhlo vyhodnocení a následoval volný program, kdy jsme si mohli opéct buřty, zazpívat karaoke nebo poslechnout hezké písničky, které hrál a zpíval nedaleko ohniště pozvaný muzikant.

V Litoměřicích se nám velmi líbilo, dětský domov se nachází v překrásné vile, obklopené velkou zahradou se spoustou možností sportovního i rekreačního vyžití. /foto ve fotogalerii/

 

 
Prázdniny - tábory - brigády
 
Rozjezd prázdnin absolvovala menší skupina  dětí našeho DD, až na několik výjimek, které měly možnost pobytu v rodině, na  táboře Čmelák na Březině u Vlastějovic. Následoval  tradiční pobyt v rekreačním zařízení Radost Vlastějovice, kde se naše děti cítí již "jako doma". Po krátké přestávce v polovině prázdnin se znovu všechny děti do Vlastějovic vrátily a strávily zde zbytek volných dnů. Relaxace a odpočinek od školních povinností tak byly využity do posledních okamžiků.
 Jednoho z chlapců jsme měli v lázních Karlovy Vary a potom na specializovaném táboře pro diabetiky, další, předškolní chlapec strávil celé dva měsíce v léčebně respiračních chorob Cvikov.
Dvě starší děvčata dostala možnost zůčastnit se brigády, kterou zajišťuje ve svém programu nadace Srdce na dlani. Ve významných pražských firmách si dívky zkusily "opravdovou" práci, a samozřejmě, také si mohly přivydělat.
Prázdniny však nejsou, buhužel, nekonečné.....
 
Motivační program - vyhodnocení r.14-15/2
 
Druhé pololetí motivačního programu byla vyhodnoceno na konci školního roku a úspěšně se umístilo  13  dětí. 
Přátelé z Nadace Srdce na dlani rozdělili mezi vyhodnocené děti pěknou sumičku korunek. Ti, kteří vyhověli požadavkům a kriteriím motivačního programu, si tak na prázdniny odnesli příjemné vylepšení kapesného. Zároveň byla dětem představena další forma motivace - program STIPENDIUM -  pro úspěšné studenty a učně starší 15ti let. Do programu jsme byli  nově zařazeni od  školního roku 2015-16..
 
 
Čistá řeka Sázava   13.4.
 
Ve spolupráci s MAS Lípa pro venkov, sdružení obcí kutnohorska, jsme se vydali čistit břeh 
 
řeky Sázavy. Sdružení dodalo nezbytné rukavice, pytle na odpad a také svačiny pro účastníky. 
 
Dvoukilomerový úsek pod skalami až ke mlýnu tak byl zbaven nejrůznějších povalujících se 
 
předmětů, jako jsou papíry, PET i skleněné lahve,  plechovky a podobně.
 
13 dětí a dvě tety naplnily během odpoledne několik pytlů odpadu a vysloužily si pochvalu 
 
od sdružení MAS Lípa. (foto z akce ve fotogalerii)¨
 
 

Čarodějnické odpoledne

 

V sobotu odpoledne náš DD navštívila parta přátel z IR Kolín s bohatým programem, 

 

tentokrát na téma více jak aktuální. Zahrada se proměnila na rej čarodějnic a čarodějů, 

 

hry a soutěže byly velmi hezky připraveny a kdo chtěl, tak si zábavy opravdu užil.

 

Mimo sladkých odměn si bylo možno pochutnat na čerstvých jahodách se šlehačkou,

 

domácím závinu nebo na bábovce. Za snahu a nápad projevený při výrobě slušivých 

 

čarodějnických oblečků se dostalo dětem odměny v podobě věcného dárku 

 

 a certifikátu na řemeslo čarodějnické.Diplom však obdrželi pouze ti nejlepší. 

 

Závěr této akce byl zpestřen opékáním špekáčků a posezením s přáteli.

 

(foto v galerii)

 

 
 
Turnaj ve stolním tenisu  3.4.
 
V prázdninovém předvelikonočním čtvrtku se v DD od rána rozběhl turnaj ve stolním tenisu.
 
Mezi účastníky se objevily jak děti, tak i tety a strejdové a tak děti měli nejen konkurenci, 
 
ale také trochu atrakci. 
 
Bez ohledu na umístění všichni předvedli své nejlepší vykony a mezi ty  úspěšné se nakonec 
 
rozdělila i nějaká sladká odměna. (foto ve fotogalerii)
 
 

 

Jarní vystavování

 

S přicházejícím jarem se u nás na dětském domově připravují výrobky na jarní vystavování 

 

zaměřené na svátky jara - Velikonoce. Do příprav a tvorby vyrobků s velikonočními motivy

 

 se zapojily kroužky keramický, výtvarný a všechny rodinné skupiny.

 

 Vyrábělo se z hlíny, papíru, pedigu a použitzy byly i odpadové materiály.

 

Výstavka byla nainstalována ve výloze drogerie "U Maxů".

 

Návštěva psího útulku      

Na začátku letošního roku byl náš dětský domov obdarován hodným sponzorem, který pro všechny děti nakoupil nové lůžkoviny.

Díky tomu jsme mohli udělat radost zase my někomu jinému.

Vybrali jsme si opuštěné pejsky v útulku v Kutné Hoře a použité a vyřazené deky a polštáře jsme jim odvezli.

Při té příležitosti jsme si s pejsky pohráli a některé dokonce vzali na procházku.

Prohlédli a nakrmili jsme i ostatní zvířátka v útulku – oslíky, poníky, kozičky

a ovečky.

Dětem se výlet za zvířátky moc líbil a chtějí je určitě znovu navštívit.

 

 

 

 

Motivační program - vyhodnocení  r.14-15/1 19.2.2015

 

Po půlroce spolupráce s nadací "Srdce na dlani"  přijela ředitelka nadace p. Tereza Stopková odměnit úspěšné děti, které za školní pololetí  svým chováním, školními výsledky a dalšími atributy splnily podmínky pro odměnu v motivačním programu. Celkem 11 dětí  dosáhlo v bodování úrověň třetího místa  - pokázku na 500,- Kč a hotovost 200,- Kč. Všechny úspěšné děti si osobně ocenění převzaly při malém slavnostním shromáždění. Také ředitel DD Mgr. Lehečka spolu s  ředitelkou nadace p. Stopkovou pogratulovali dětem a vyslovili přání, aby se všechna ostatní dítka, která na odměnu nedosáhla,  inspirovala právě těmi úspěšnými k aktivnějšímu přístupu plnění povinností, což se jistě příště projeví v širším seznamu odměněných. Na závěr se děti podělily o kupu nového oblečení, které nadační hosté přivezli. /foto v fotogalerii/

 

 

Jarní prázdniny     12.2.2015

Týden jarních prázdnin jsme si užili v příjemném prostředí penzionu Krásná u Jablonce. Již opakovaně se vracíme do rekreačního zařízení, kde se nám líbí, kde dobře vaří, kde je příjemný personál. Také nejbližší okolí penzionu našim záměrům vyhovuje - nejezdíme na lyžařský výcvik a pro rekreační ozdravný pobyt našich sdětí je zdejší prostředí optimální. Kromě svahů těsně kolem chaty, které našemu sportování bohatě stačí, využijeme vždy zajímavou návštěvu kozí farmy v Pěnčíně a podíváme se také  do Jablonce. Tak snad zase za rok..../foto v galerii/

 
Beseda o gamblerství
 
V lednu navštívil naše děti pan Petr Kohout. V poutavé emotivní atmosféře hovořil o svém zápasu se závislostí - gamblerstvím, o tom, jaké dluhy dokázal hrou na automatech nadělat, o tom, jak se mu rozpadly rodinné vztahy, a také o tom, jak se dokázal ze své závislosti vyléčit. Snad se z osobního příkladu ostatní dokáží poučit.... /foto v fotogalerii/