Novinky - Zprávy

 

Zimní šlápoty

 

V sobotu 19.1. 2019 za krásného slunečného počasí jsme se vydali na rozhlednu Babka nedaleko Zruče. Vycházky se zúčastnily, mimo nemocných, všechny přítomné děti. Nejstarší děti dostaly úkol, ukázat novým tetám cestu na rozhlednu. Většina z nás neodolala a vystoupala až na vrchol rozhledny. Odměnou byl krásný výhled do okolí. Nemohlo chybět ani skupinové focení u „Babky“. I přes počáteční nechuť, zejména starších dětí, se vycházka povedla a všichni byli spokojení.

 
 
 
Štědrý večer

 

     Během letošních Vánoc zůstalo v našem dětském domově pouze pět dětí ve věku 14-18 let. Přípravy na slavnostní večeři proto proběhly v klidu. Děvčata prostřela stůl a nachystala různé dobroty. V 17 hodin byla večeře zahájena přípitkem "šampaňským vínem". Potom jsme měli polévku s játrovými knedlíčky, kuřecí řízky a bramborový salát. K chuti přišlo i různé ovoce a cukroví.

     Po večeři došlo na rozdávání a rozbalování dárků. Každý jich měl pod krásně ozdobeným a rozsvíceným stromečkem několik. Všichni byli se svými dárky spokojeni.

     Zbytek večera proběhl vzájemným ukazováním dárků, sledováním pohádek

 a pojídáním cukroví.

 
 
 
Vánoční besídka  13.12.2018
 
Stalo se již dlouhou tradicí připravit v dětském domově v předvánoční době besídku, na kterou zveme spolupracující školy, sponzory  a přátele. Nejinak tomu  bylo i letos. "Umělecká"  dílka, předvedená našimi dětmi, samozřejmě snesou jen opatrné hodnocení kvality a měla jistě daleko k dokonalosti. Nicméně je třeba i tak poděkovat odvážlivcům, kteří se nestyděli vystoupit před početným obecenstvem a předvést prostě to, co si dokázali nacvičit. Bavili se všichni a přihlížející zhodnotili potleskem každé vystoupení. Závěrečné posezení bylo již bez trémy a v přátelském duchu.
 
 
Výlov rybníka    3.11.2018
 
Naši malí rybáři se na pozvání rybářského spolku Veltruby mohli účastnit výlovu rybníka Hradištko. Většinou poprvé vyiděli, jakým způsobem se vlastně kapři dostávají z vody, aby pak doputovali na vánoční stůl. Vyloveni nebyli ovšem jen kapři, ale také štiky, sumci , amuři. Rybářští přátelé se o nás příjemně postarali, včetně občerstvení a dalších pozorností a dárků. Moc děkujeme.
 
 
 
 
Divadlo  "Čert vem anděla"     24.11.2018
 
 
Naplánovali jsme si návšrěvu divadelního představení ve Světlé nad Sázavou s dojezdem vlakem, ale pro změnu v dopravě (náhradní autobusová ) nám dopravní prostředek ujel. Přesto se nám podařilo dojet včas a divadélko si užít. Zpočátku tedy trochu nezáživné, ale postupně se děj stal zábavnější a nakonec se bavili všichni. Tak už víme, proč s Mikulášem chodí kromě čerta i anděl. Až na deštivou cestu zpátky pěkný zážitkový výlet.
 
Divadlo "Čert a Káča"   21.10.2018
 
V neděli jsme posázavská vláčkem vyjeli do Ledče na divadlo. Komediální představení Čert a Káča bylo mimořádně povedené a čas s pohádkou velmi rychle utekl, že jsem byli trochu zaskočeni, že už jedem zpátky.
Přesto jsme si divadlo velmi užili.
 
 
Výlet do aquaparku 
 
V sobotu 20.10.jsme navštívíli bazén v Kolíně . Cestu jsme spojili s procházkou po historické části Kutné Hory a pak již hurá do vody aquaparku. Někteří se vyřádili na trojskluzavce, někteří na nádherném tobogánu a všichni si užili bazén s umělým vlnobitím. Čas velice rychle utekl a  tak nezbývá, než se těšit na příští návštěvu.
 
 
Lichožrouti    15.10.2018
 
V neděli odpoledne jsme se v městské knihovně zúčastnili čtení z knihy "Lichožrouti" Pavla Šruta. Herci byli úžasní a kdo přišel, jistě nelitoval. I děti se spontánně zapojovaly do představení a odnesly si příjemný kulturní zážitek.
 
 
 
Sportovní dopoledne s přáteli   6.10.2018
 
V sobotu nás opět navštivila skupina přátel z firmy Ingersol Rand. Připravili pro děti vtipné a zajímavé soutěže. Na pořadu byla např.  lukostřelba, šipky, hod na koš a další míčové dovednosti. Děti vytvořily 4 družstva s názvy Veverky, No name, Blázni a Gangsteři. V každé disciplíně se vyhlásilo vítězné družstvo, a na závěr vítěz celkový. Kdo nakonec vyhrál, není tak důležité, vždyť šlo hlavně o přátelské setkání se spoustou legrace. A odměny se dostaly skoro na všechny.
 
 
400. výročí bitvy u Čáslavi 15.9.
 
Do Čáslavi vyjela naší dopravou menší skupinka dětí. V Horkách u Potěh , v prostoru Kalova dvora, probíhaly různé atraktivní soutěže a zajímavá vystoupení- šermíři, vystoupení hudební skupiny s dobovými písněmi, ukázky dobových zbraní, střelba z mušket.
Celý výlet i podvečerní návrat proběhl bez problémů.
 
 
Čistá řeka Sázava  6.4.2018
 
Opět, jako již tradičně, jsme se zapojili do jarního úklidu okolí řeky Sázavy. Vybaveni rukavicemi a pytli jsme odpoledne vyrazili ke staré vodárně a proti proudu řeky jsme sbírali odhozené odpadky na břehu řeky a cyklostezkou až do staré Zruče. Počasí celkem spolupracovalo -  sluníčko hřálo a za snahu jsme si zasloužili i malou sladkost.
 
 

Představení s Michalem Nesvadbou   23.3.2018

 

V sobotu 17. března jsme se rozjeli do Ledče nad Sázavou na dětský program s hercem Michalem Nesvadbou. Trochu nás 

 

zaskočila nečekaná ladovská zima, mrzlo až praštělo, ale to nic neubralo na našem těšení se na nové zážitky. A že jich 

 

panečku bylo.

V nabité sokolovně nás vlídně přivítala a usadila milá paní produkční a mohlo se začít.

 

Michalovy vtipné a veselé kousky, propojená komunikace s námi všemi dětmi nás natolik

 

pohltily, že jsme se najednou rozhodli prchnout na jeviště přímo za ním. Michal, trochu zaskočen naším neplánovaným

 

„útokem“, se ale k celému postavil profesionálně a my jsme si mohli plně vychutnat neopakovatelný zážitek – stát s hercem

 

na jevišti před velkým obecenstvem. Celí jsme hořeli. Michal průběžně vybízel děti k nejrůznějším pohybovým legráckám a ty 

 

všechno ochotně a do puntíku plnili podle něj. Byla to velká zábava.

 

Nakonec nám všem herec nabídl možnost vyfotit se s ním na památku. Bleskově jsme zaujali místo v dlouhé frontě zájemců, 

 

jasně, že i my jsme zatoužili po společném snímku s panem Michalem z Kouzelné školky.

 

Ale jak je to vůbec možné? Jak to, že je tady živý, my se s ním fotíme a můžeme si na něj i sáhnout? Vždyť má Michal přece 

 

být zavřený v televizi a v kouzelné školce? Moc nám nešly tyhle čáry máry do hlavy, ale my na to po čase určitě přijdeme, jak je 

 

tohle možné.

 

Děkujeme panu Michalovi Nesvadbovi a všem lidičkám z jeho štábu za krásný zážitek.

 

Děti z Dětského domova ve Zruči nad Sázavou.

 

 
 
 
Dětský karneval  Veltruby      17.2.2018
 
Již po několikáté jsme byli pozváni pořadateli na dětský karneval do spřátelené obce Veltruby. Deset našich dětí se účastnilo maškarního reje v kulturním sále ve Veltrubech, kde se sešla velká skupina místních dětí se svými rodiči. Naše děvčata po zahájení předvedla své taneční vstoupení - Tanec princezen a všichni se s chutí zapojili do soutěží o sladké ceny. Děkujeme za milé pozvání a příjemné odpoledne.